του Νικολάου (Α.Μ. 1225)

Αθήνα, 02.08.1944-

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 21.09.1961 και αποφοίτησε στις 11.09.1965 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 26.09.1968, σε Υποπλοίαρχο στις 30.09.1972, σε Πλωτάρχη στις 30.09.1977, σε Αντιπλοίαρχο στις 11.04.1982, σε Πλοίαρχο στις 22.03.1988 και σε Αρχιπλοίαρχο στις 09.03.1993, αποστρατεύθηκε δε στις 28.04.1993 ως Αρχιπλοίαρχος ε.α. Στις 23.12.1993, ανακλήθηκε η αποστρατεία του και επαναφέρθηκε στη μόνιμη υπηρεσία ως μηδέποτε αποστρατευθείς. Ακολούθως, προήχθη σε Υποναύαρχο στις 13.03.1995 και σε Αντιναύαρχο στις 03.03.1997, αποστρατεύθηκε δε στις 16.02.2001 ως Ναύαρχος ε.α. και, παράλληλα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Εκπαιδεύθηκε στην 180η Μοίρα Κατευθυνόμένων Βλημάτων ΧΩΚ και τη 350Π Σμηναρχία Κατευθυνόμένων Βλημάτων ΝΙΚΗ16 (1974) και φοίτησε στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1983).

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης της τορπιλακάτου ΤΥΦΩΝ (1976-1977, Υποπλοίαρχος/Πλωτάρχης), την οποία παρέλαβε στο Κίελο της Γερμανίας, της πυραυλακάτου ΤΡΟΥΠΑΚΗΣ (1979-1980, Πλωτάρχης) και της φρεγάτας ΛΗΜΝΟΣ (1985- 1987, Αντιπλοίαρχος), καθώς και Υπασπιστής του Υπουργού Εθνικής Άμυνας (I. Χαραλαμπόπουλου, 1987-1988, Αντιπλοίαρχος).

Ακολούθως, με το βαθμό του Πλοιάρχου, υπηρέτησε ως Διευθυντής ΓΕΝ/Β3 (1988- 1989), Ναυτικός Ακόλουθος Ουάσινγκτον (1989-1091) και Διοικητής της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (1991-1992) και Ελικοπτέρων Ναυτικού (1992-1993).

Τέλος, ανέλαβε καθήκοντα Διευθυντή Β' Κλάδου του ΓΕΝ (1994-1995, Αρχιπλοίαρχος), Υπαρχηγού του ΓΕΝ (1995-1997, Υποναύαρχος), Αρχηγού του Στόλου (1997-1998, Αντιναύαρχος) και Αρχηγού του ΓΕΝ και COMEDEAST11 (1998-2001).
 

του Θεοδώρου (Α.Μ. 1245)

Ρέθυμνο, 02.06.1945-

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 20.09.1963 και αποφοίτησε στις 18.09.1967 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 30.09.1970, σε Υποπλοίαρχο στις 30.09.1974, σε Πλωτάρχη στις 28.09.1979, σε Αντιπλοίαρχο στις 04.10.1983, σε Πλοίαρχο στις 17.05.1990, σε Αρχιπλοίαρχο στις 08.03.1994, σε Υποναύαρχο στις 04.03.1997 και σε Αντιναύαρχο στις 18.02.1999. Στις 02.03.2001, αποστρατεύθηκε με αίτησή του ως Ναύαρχος ε.α. και, παράλληλα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Φοίτησε στη Σχολή Υποβρυχίων (1969, 1974-1975 και 1978) και τη Ναυτική Σχολή Πολέμου (191982) και εκπαιδεύθηκε στη Γαλλία και την Ολλανδία στις συσκευές των υποβρυχίων τύπου ΠΟΣΕΙΔΩΝ (1978). Έλαβε Πτυχίο Εξειδίκευσης Κυβερνήτη Υποβρυχίων.

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας και υποβρύχια, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης των υποβρυχίων ΝΗΡΕΥΣ (1978-1979, Υποπλοίαρχος) και ΠΟΝΤΟΣ (1980-1982, Πλωτάρχης), το οποίο παρέλαβε στο Κίελο της Γερμανίας, Διευθυντής Σπουδών της Σ.Ν.Δ. (1983-1985, Αντιπλοίαρχος) και Κυβερνήτης του αντιτορπιλικού ΜΙΑΟΥΛΗΣ (1989-1990, Αντιπλοίαρχος). Επίσης, διατέλεσε Διοικητής του Ναυτικού Κλιμακίου Κιέλου (1990-1993, Αντιπλοίαρχος/Πλοίαρχος)

Στη συνέχεια, διατέλεσε Διοικητής Υποβρυχίων (1993-1994, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος), Διευθυντής του Α' Κλάδου του ΓΕΝ και Επιτελάρχης COMEDEAST (1994-1997, Αρχιπλοίαρχος) και του Α' Κλάδου του ΓΕΕΘΑ (1997-1998, Υποναύαρχος), Υπαρχηγός του ΓΕΝ (1998- 1999, Υποναύαρχος), Αρχηγός Στόλου (1999- 2001, Αντιναύαρχος) και Αρχηγός του ΓΕΝ (2001-2202, Αντιναύαρχος).

Επίσης, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε στο Επιτελείο της Διοίκησης Υποβρυχίων, τη Σ.Ν.Δ. και το ΓΕΝ.

του Γεωργίου (Α.Μ. 1319)

Περιστέρι Αττικής, 15.06.1950-

Ο πατέρας του ήταν αξιωματικός πυροβολητής του Ναυτικού (προερχόμενος εκ προτάκτων, κατάταξης το 1938).

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 23.09.1968 και αποφοίτησε στις 29.06.1972 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 30.06.1975, σε Υποπλοίαρχο στις 23.06.1979, σε Πλωτάρχη στις 21.06.1984, σε Αντιπλοίαρχο στις 24.06.1988, σε Πλοίαρχο στις 04.04.1994, σε Αρχιπλοίαρχο στις 05.03.1999, σε Υποναύαρχο στις 18.06.2002 (αναδρομικά από τις 04.06.2002 και σε Αντιναύαρχο στις 26.03.2004, εξακολουθεί δε να διατελεί εν ενεργεία.

Εκπαιδεύθηκε σε μονάδες του 6ου Στόλου (1972) και φοίτησε στη διακλαδική Σχολή Αεράμυνας (1975) και τη Σχολή Ελικοπτέρων του Στρατού Ξηράς (1975 και 1978). Επίσης, εκπαιδεύθηκε στη Γαλλία στα ελικόπτερα Alouette-lll (1975), το Φραζινόνε και το Λούνι της Ιταλίας στα ελικόπτερα ΑΒ-212 (1978- 1979) και φοίτησε στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1987), τη βρετανική Ναυτική Σχολή Πολέμου (1989) και τη Διακλαδική Σχολή Επιτελών Εθνικής Άμυνας (2002). Έλαβε Πτυχίο Εξειδίκευσης Χειριστή Ελικοπτέρων.

Έχει υπηρετήσει σε πλοία επιφάνειας και μονάδες ελικοπτέρων του Ναυτικού, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Έχει διατελέσει Κυβερνήτης του πετρελαιοφόρου στόλου ΑΡΕΘΟΥΣΑ (1986- 1987, Πλωτάρχης) και του αντιτορπιλικού ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (1992-1993, Αντιπλοίαρχος), το οποίο παρέλαβε στο Σαν Ντιέγκο των ΗΠΑ, Διευθυντής του Γραφείου του Αρχηγού του ΓΕΝ (1995-1996, Πλοίαρχος), Διοικητής Ελικοπτέρων Ναυτικού (1996-1999, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος) και του Ναυστάθμου Κρήτης (1999-2000, Αρχιπλοίαρχος) και Διευθυντής του Π Κλάδου του ΓΕΝ (2000-2002, Αρχιπλοίαρχος).

Επίσης, έχει διατελέσει Διευθυντής του Ε' Κλάδου του ΓΕΕΘΑ (2992-2003, Αρχιπλοίαρχος/Υποναύαρχος), Διοικητής της Σ.Ν.Δ. (2003-2004, Υποναύαρχος), καθώς και Β' Υπαρχηγός (2004, Αντιναύαρχος) και Α' Υπαρχηγός του ΓΕΕΘΑ (2004-2005, Αντιναύαρχος).

Επίσης, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, έχει υπηρετήσει στο Σμήνος Ελικοπτέρων Ναυτικού, το Επιτελείο του Αρχηγείου Στόλου, τη Διοίκηση Ελικοπτέρων Ναυτικού, τη Ναυτική Σχολή Πολέμου και το ΓΕΝ.

Από τις αρχές του 2005, είναι (31.12.2005) Αρχηγός του ΓΕΝ (Αντιναύαρχος).
 

του Ξενοφώντος (Α.Μ. 1248)

Αθήνα, 02.06.1946-

Ο πατέρας του ήταν αξιωματικός του Λιμενικού Σώματος.

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 20.09.1963 και αποφοίτησε στις 18.09.1967 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 30.09.1970, σε Υποπλοίαρχο στις 30.09.1974, σε Πλωτάρχη στις 28.09.1979, σε Αντιπλοίαρχο στις 12.04.1984, σε Πλοίαρχο στις 10.09.1991, σε Αρχιπλοίαρχο στις 17.03.195, σε Υποναύαρχο στις 03.03.1998 και σε Αντιναύαρχο στις 02.05.2000, αποστρατεύθηκε δε στις 16.02.2005 ως Ναύαρχος ε.α. και, παράλληλα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Εκπαιδεύθηκε σε μονάδες του 6ου Στόλου των ΗΠΑ (1969) και μετεκπαιδεύθηκε στις ΗΠΑ στο πυροβολικό (1974-1975), λαμβάνοντας Πτυχίο Εξειδίκευσης Οπλισμού. Επίσης, εκπαιδεύθηκε στην Ιταλία στο πυροβόλο ΟΤΟ Melara (1976) και φοίτησε στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1983) και τη Διακλαδική Σχολή Επιτελών Εθνικής Άμυνας (2002).

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης του οχηματαγωγού ΡΟΥΣΣΕΝ (1980-1981, Πλωτάρχης), Υπασπιστής του Υφυπουργού Εθνικής Άμυνας (Α. Δροσογιάννη, 1981-1983, Πλωτάρχης), Κυβερνήτης του αντιτορπιλικού ΣΦΕΝΔΟΝΗ (1990-1991, Αντιπλοίαρχος), Διοικητής Πλοίων Αποβάσεως και της Σχολής Αμφιβίων Επιχειρήσεων (1994-1995, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος) και Διευθυντής Αμυντικής Πολιτικής του ΓΕΕΘΑ (1995-1998, Αρχιπλοίαρχος).

Ακολούθως, με το βαθμό μεν του Υποναυάρχου, ανέλαβε καθήκοντα Διοικητή Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (1998-1999) και Ναυτικής Εκπαίδευσης (1999-2000), με αυτόν δε του Αντιναυάρχου, Αρχηγού Στόλου (2001 - 2002) και Αρχηγού του ΓΕΝ (2002-2005).

Ενδιαμέσως, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε στο ΓΕΝ, το ΓΕΕΘΑ και την Εθνική Στρατιωτική Αντιπροσωπεία στη Στρατιωτική Επιτροπή του Βορειοατλαντικού Συμφώνου (1987-1990).
 

του Αναστασίου (Α.Μ. 1459)

Πάτρα, 09.03.1953 -

Πατέρας του μαχίμου Δευτεροετούς Ναυτικού Δοκίμου Αναστασίου Καραμαλίκη (Α.Μ. 3197, τάξης εισόδου 2004)134.

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 20.09.1972 και αποφοίτησε στις 10.06.1976 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 23.06.1979, σε Υποπλοίαρχο στις 05.07.1983, σε Πλωτάρχη στις 24.06.1988, σε Αντιπλοίαρχο στις 19.06.1992, σε Πλοίαρχο στις 23.03.1999 και σε Αρχιπλοίαρχο στις 17.07.2003, εξακολουθεί δε να διατελεί εν ενεργεία.

Φοίτησε στη Σχολή Υποβρυχίων (1978, 1983 και 1987) και τη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1992). Έλαβε Πτυχίο Εξειδίκευσης Κυβερνήτη Υποβρυχίων.

Έχει υπηρετήσει σε πλοία επιφάνειας και υποβρύχια, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης του υποβρυχίου ΚΑΤΣΩΝΗΣ (1987-1991, Υποπλοίαρχος/Πλωτάρχης), Υπασπιστής του Προέδρου της Δημοκρατίας (Κ. Στεφανόπουλου, 1995-1999, Πλοίαρχος), Κυβερνήτης της φρεγάτας ΗΠΕΙΡΟΣ (1999- 2000, Πλοίαρχος), Διευθυντής του ΓΕΝ/Β2 (2000-2001, Πλοίαρχος), Διοικητής Υποβρυχίων (2001-2002, Πλοίαρχος), Διευθυντής του ΓΕΝ/Β3 (2002-2003, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος), Αρχιεπιστολέας του Διοικητή Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (2003-2004, Αρχιπλοίαρχος) και Διευθυντής του ΕΓ Κλάδου του ΓΕΝ (2004-2005, Αρχιπλοίαρχος).

Εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, έχει υπηρετήσει στο Επιτελείο της Διοίκησης Υποβρυχίων.

Το 2005, ανέλαβε καθήκοντα Υποδιοικητή της Σ.Ν.Δ. τα οποία διατηρεί μέχρι σήμερα (31.12.2005).