Γούσης, Δημήτριος

του Γεωργίου (Α.Μ. 1319)

Περιστέρι Αττικής, 15.06.1950-

Ο πατέρας του ήταν αξιωματικός πυροβολητής του Ναυτικού (προερχόμενος εκ προτάκτων, κατάταξης το 1938).

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 23.09.1968 και αποφοίτησε στις 29.06.1972 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 30.06.1975, σε Υποπλοίαρχο στις 23.06.1979, σε Πλωτάρχη στις 21.06.1984, σε Αντιπλοίαρχο στις 24.06.1988, σε Πλοίαρχο στις 04.04.1994, σε Αρχιπλοίαρχο στις 05.03.1999, σε Υποναύαρχο στις 18.06.2002 (αναδρομικά από τις 04.06.2002 και σε Αντιναύαρχο στις 26.03.2004, εξακολουθεί δε να διατελεί εν ενεργεία.

Εκπαιδεύθηκε σε μονάδες του 6ου Στόλου (1972) και φοίτησε στη διακλαδική Σχολή Αεράμυνας (1975) και τη Σχολή Ελικοπτέρων του Στρατού Ξηράς (1975 και 1978). Επίσης, εκπαιδεύθηκε στη Γαλλία στα ελικόπτερα Alouette-lll (1975), το Φραζινόνε και το Λούνι της Ιταλίας στα ελικόπτερα ΑΒ-212 (1978- 1979) και φοίτησε στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1987), τη βρετανική Ναυτική Σχολή Πολέμου (1989) και τη Διακλαδική Σχολή Επιτελών Εθνικής Άμυνας (2002). Έλαβε Πτυχίο Εξειδίκευσης Χειριστή Ελικοπτέρων.

Έχει υπηρετήσει σε πλοία επιφάνειας και μονάδες ελικοπτέρων του Ναυτικού, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Έχει διατελέσει Κυβερνήτης του πετρελαιοφόρου στόλου ΑΡΕΘΟΥΣΑ (1986- 1987, Πλωτάρχης) και του αντιτορπιλικού ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (1992-1993, Αντιπλοίαρχος), το οποίο παρέλαβε στο Σαν Ντιέγκο των ΗΠΑ, Διευθυντής του Γραφείου του Αρχηγού του ΓΕΝ (1995-1996, Πλοίαρχος), Διοικητής Ελικοπτέρων Ναυτικού (1996-1999, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος) και του Ναυστάθμου Κρήτης (1999-2000, Αρχιπλοίαρχος) και Διευθυντής του Π Κλάδου του ΓΕΝ (2000-2002, Αρχιπλοίαρχος).

Επίσης, έχει διατελέσει Διευθυντής του Ε' Κλάδου του ΓΕΕΘΑ (2992-2003, Αρχιπλοίαρχος/Υποναύαρχος), Διοικητής της Σ.Ν.Δ. (2003-2004, Υποναύαρχος), καθώς και Β' Υπαρχηγός (2004, Αντιναύαρχος) και Α' Υπαρχηγός του ΓΕΕΘΑ (2004-2005, Αντιναύαρχος).

Επίσης, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, έχει υπηρετήσει στο Σμήνος Ελικοπτέρων Ναυτικού, το Επιτελείο του Αρχηγείου Στόλου, τη Διοίκηση Ελικοπτέρων Ναυτικού, τη Ναυτική Σχολή Πολέμου και το ΓΕΝ.

Από τις αρχές του 2005, είναι (31.12.2005) Αρχηγός του ΓΕΝ (Αντιναύαρχος).