Ιωαννίδης, Γεώργιος

του Νικολάου (Α.Μ. 1225)

Αθήνα, 02.08.1944-

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 21.09.1961 και αποφοίτησε στις 11.09.1965 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 26.09.1968, σε Υποπλοίαρχο στις 30.09.1972, σε Πλωτάρχη στις 30.09.1977, σε Αντιπλοίαρχο στις 11.04.1982, σε Πλοίαρχο στις 22.03.1988 και σε Αρχιπλοίαρχο στις 09.03.1993, αποστρατεύθηκε δε στις 28.04.1993 ως Αρχιπλοίαρχος ε.α. Στις 23.12.1993, ανακλήθηκε η αποστρατεία του και επαναφέρθηκε στη μόνιμη υπηρεσία ως μηδέποτε αποστρατευθείς. Ακολούθως, προήχθη σε Υποναύαρχο στις 13.03.1995 και σε Αντιναύαρχο στις 03.03.1997, αποστρατεύθηκε δε στις 16.02.2001 ως Ναύαρχος ε.α. και, παράλληλα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Εκπαιδεύθηκε στην 180η Μοίρα Κατευθυνόμένων Βλημάτων ΧΩΚ και τη 350Π Σμηναρχία Κατευθυνόμένων Βλημάτων ΝΙΚΗ16 (1974) και φοίτησε στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1983).

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης της τορπιλακάτου ΤΥΦΩΝ (1976-1977, Υποπλοίαρχος/Πλωτάρχης), την οποία παρέλαβε στο Κίελο της Γερμανίας, της πυραυλακάτου ΤΡΟΥΠΑΚΗΣ (1979-1980, Πλωτάρχης) και της φρεγάτας ΛΗΜΝΟΣ (1985- 1987, Αντιπλοίαρχος), καθώς και Υπασπιστής του Υπουργού Εθνικής Άμυνας (I. Χαραλαμπόπουλου, 1987-1988, Αντιπλοίαρχος).

Ακολούθως, με το βαθμό του Πλοιάρχου, υπηρέτησε ως Διευθυντής ΓΕΝ/Β3 (1988- 1989), Ναυτικός Ακόλουθος Ουάσινγκτον (1989-1091) και Διοικητής της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (1991-1992) και Ελικοπτέρων Ναυτικού (1992-1993).

Τέλος, ανέλαβε καθήκοντα Διευθυντή Β' Κλάδου του ΓΕΝ (1994-1995, Αρχιπλοίαρχος), Υπαρχηγού του ΓΕΝ (1995-1997, Υποναύαρχος), Αρχηγού του Στόλου (1997-1998, Αντιναύαρχος) και Αρχηγού του ΓΕΝ και COMEDEAST11 (1998-2001).