Παληογιώργος, Λεωνίδας

του Χρήστου (Α.Μ. 1158)

Βόνιτσα, 14.12.1942-

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 20.09.1958 και αποφοίτησε στις 08.09.1962 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 12.10.1965, σε Υποπλοίαρχο στις 31.10.1969, σε Πλωτάρχη στις 30.09.1974, σε Αντιπλοίαρχο στις 30.06.1980, σε Πλοίαρχο στις 13.06.1985, σε Αρχιπλοίαρχο στις 14.05.1990, σε Υποναύαρχο στις 03.03.1993 και σε Αντιναύαρχο στις 03.03.1994, αποστρατεύθηκε δε στις 16.02.1998 ως Ναύαρχος ε.α. και, παράλληλα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Μετεκπαιδεύθηκε στις ΗΠΑ στον ανθυποβρυχιακό πόλεμο (1970) και έλαβε αντίστοιχο πτυχίο εξειδίκευσης. Εκπαιδεύτηκε στη Γαλλία στο σύστημα βολής των κατευθυνομένων βλημάτων Exocet (1976) και φοίτησε στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1979) και σε επιχειρησιακό σχολείο για το σύστημα τακτικών επικοινωνιών LINK-11 στο Ντεχέλντερ της Ολλανδίας (1984).

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης της τορπιλακάτου ΤΟΞΟΤΗΣ (1969-1970 και 1971-1972, Υποπλοίαρχος) και της πυραυλακάτου ΜΥΚΟΝΙΟΣ (1977-1979, Πλωτάρχης), την οποία παρέλαβε στο Χερβούργο της Γαλλίας, Διοικητής της 1ης Μοίρας Πυραυλακάτων (1979-1981, Πλωτάρχης/Αντιπλοίαρχος) και Κυβερνήτης της φρεγάτας ΕΛΛΗ (1984-1986, Αντιπλοίαρχος).

Στη συνέχεια, με το βαθμό του Πλοιάρχου, υπηρέτησε ως Διοικητής της 1ης Μοίρας Αντιτορπιλικών και, παράλληλα, Αρχιεπιστολέας του Διοικητή Αντιτορπιλικών (1986-1987), Διευθυντής του Α' Κλάδου του Αρχηγείου Στόλου (1987-1988), Υποδιοικητής (1988) και Διοικητής (1989) της Σ.Ν.Δ. και Διοικητής Ταχέων Σκαφών (1989-1990, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος).

Ως ανώτατος αξιωματικός, ανέλαβε καθήκοντα Διευθυντή του Α' Κλάδου του ΓΕΝ και, συγχρόνως, Επιτελάρχη COMEDEAST (1990-1993, Αρχιπλοίαρχος/Υποναύαρχος) , Διευθυντή Εξοπλισμών του ΓΕΝ (1993, Υποναύαρχος), Υπαρχηγού του ΓΕΝ (1993- 1994, Υποναύαρχος), Διοικητή της Σχολή Εθνικής Άμυνας (1994-1995, Υποναύαρχος/Αντιναύαρχος), Αρχηγού Στόλου (1995-1996, Αντιναύαρχος)και, τέλος, Αρχηγού του ΓΕΝ (1996-1998, Αντιναύαρχος).

Επίσης, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε στη Σ.Ν.Δ., το Επιτελείο του Στολίσκου Αντιτορπιλικών, το Αρχηγείο Ναυτικού, το Επιτελείο του Στολίσκου Ταχέων Σκαφών και το ΓΕΝ.

Από τη σύστασή του το 1998, είναι (31.12.2005) Πρόεδρος του Συνδέσμου Αποφοίτων της Σ.Ν.Δ. (Ναύαρχος ε.α.).