Δρίκος, Ηρακλής

του Θεμιστοκλέους (Α.Μ. 1098)

Βίλια Αττικής, 10.12.1939 -

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 26.09.1955 και αποφοίτησε ως μάχιμος Σημαιοφόρος στις 12.06.1959. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 09.06.1962, σε Υποπλοίαρχο στις 05.07.1966 και σε Πλωτάρχη στις 29.06.1971. Στις 26.05.1973. Κυβερνήτης του υποβρυχίου ΤΡΙΑΙΝΑ, συνελήφθη για τη συμμετοχή του στο αντιδικτατορικό Κίνημα του Ναυτικού του Μάίου του 1973, αποφυλακίστηκε στις 21.08.1973 με τη χορήγηση της αμνηστίας και στις 21.12.1973 αποτάχθηκε. Στις 13.08.1974, μετά την αποκατάσταση της Δημοκρατίας (τέλη Ιουλίου του 1974), επαναφέρθηκε στη μόνιμη υπηρεσία ως μηδέποτε απομακρυνθείς . Στη συνέχεια, προήχθη σε Αντιπλοίαρχο στις 21.06.1977, σε Πλοίαρχο στις 02.08.1983 (αναδρομικά από τις 12.04.1983), σε Αρχιπλοίαρχο στις 10.03.1987, σε Υποναύαρχο στις 08.05.1990 και σε Αντιναύαρχο στις 26.02.1992. Στις 17.12.1993, αποστρατεύθηκε με αίτησή του ως Ναύαρχος ε.α., παράλληλα δε του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Φοίτησε στη Σχολή Υποβρυχίων (1963-1964, 1970 και 1971), τη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1977) και τη Ναυτική Σχολή Πολέμου των ΗΠΑ (1979-1980). Έλαβε Πτυχίο Εξειδίκευσης Κυβερνήτη Υποβρυχίων και Επιτελούς.

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας και υποβρύχια, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης του ναρκαλιευτικού ΔΩΡΙΣ (1969-1970, Υποπλοίαρχος), του οχηματαγωγού ΤΟΥΡΝΑΣ (1970, Υποπλοίαρχος) και του ζεύγους υποβρυχίων ΤΡΙΑΙΝΑ και ΠΟΣΕΙΔΩΝ (1972-1973, Πλωτάρχης).

Μετά την επάνοδό του στο Ναυτικό, διατέλεσε Κυβερνήτης των υποβρυχίων ΠΟΣΕΙΔΩΝ (1974-1975, Πλωτάρχης) και ΚΑΤΣΩΝΗΣ (1975-1976, Πλωτάρχης/Αντιπλοίαρχος), Υπασπιστής του Υπουργού Εθνικής Άμυνας (Ε. Αβέρωφ, 1978- 1979, Αντιπλοίαρχος) και Κυβερνήτης του αντιτορπιλικού ΚΡΙΕΖΗΣ (1982-1983, Αντιττλοίαρχος). Στη συνέχεια, υπηρέτησε ως Διευθυντής Διοίκησης του Ναυστάθμου Κρήτης και, παράλληλα, ως Διοικητής του Ναυτικού Σταθμού Κρήτης (1985-1986, Πλοίαρχος), Διοικητής του Ναυστάθμου Κρήτης (1986, Πλοίαρχος), καθώς και Διοικητής Υποβρυχίων (1986-1987, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος) και, συγχρόνως, Ναρκοπολέμου (1987).

Επίσης, ανέλαβε καθήκοντα Αρχιεπιστολέα του Διοικητή Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (1987-1988, Αρχιπλοίαρχος), Διοικητή της Ναυτικής Σχολής Πολέμου (1988-1989, Αρχιπλοίαρχος), του Ναυστάθμου Σαλαμίνας (1989-1990, Αρχιπλοίαρχος/Υποναύαρχος) και Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (1990-1992, Υποναύαρχος) και, τέλος, Αρχηγού του ΓΕΝ και COMEDEAST (1992-1993, Αντιναύαρχος).

Εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε και στο Επιτελείο της 1ης Διοίκησης Ελαφρών Σκαφών, τους Ναυστάθμους Σαλαμίνας και Κρήτης, το ΓΕΝ, το Επιτελείο του Αρχηγείου Αιγαίου Πελάγους, τη Ναυτική Σχολή Πολέμου, το Επιτελείο της Διοίκησης Υποβρυχίων και την Εθνική Στρατιωτική Αντιπροσωπεία στη Στρατιωτική Επιτροπή του Βορειοατλαντικού Συμφώνου (1983-1985).