Λαγάρας, Ευάγγελος

του Σπυρίδωνος (Α.Μ. 1040)

Αθήνα, 26.08.1936-Πατέρας του Σπυρίδωνος Λαγάρα (Α.Μ. 2019).

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 05.10.1953 και αποφοίτησε ως μάχιμος Σημαιοφόρος στις 17.06.1957. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 25.06.1960, σε Υποπλοίαρχο στις 12.05.1966 και σε Πλωτάρχη στις 30.06.1969. Στις 26.05.1973, Κυβερνήτης του υποβρυχίου ΓΛΑΥΚΟΣ, συνελήφθη για τη συμμετοχή του στο αντιδικτατορικό Κίνημα του Ναυτικού του Μαΐου του 1973, αποφυλακίστηκε στις 21.08.1973 με τη χορήγηση αμνηστίας και στις 21.12.1973 αποτάχθηκε. Στις 13.08.1974, μετά την αποκατάσταση της Δημοκρατίας (τέλη Ιουλίου του 1974), επαναφέρθηκε στη μόνιμη υπηρεσία ως μηδέποτε απομακρυνθείς, συγχρόνως προαγόμενος σε Αντιπλοίαρχο (αναδρομικά από τις 17.06.1973) . Στη συνέχεια, προήχθη σε Πλοίαρχο στις 30.06.1981 και σε Αρχιπλοίαρχο στις 08.03.1895, σε Υποναύαρχο στις 24.12.1986 και σε Αντιναύαρχο στις 11.01.1988, αποστρατεύθηκε δε στις 26.02.1992 ως Ναύαρχος ε.α. και, παράλληλα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Φοίτησε στη Σχολή Υποβρυχίων (1962,1968 και 1970), στις ΗΠΑ στη Σχολή Τακτικής Υποβρυχίων (1972), στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1977-1978) και στη βρετανική Σχολή Ναυτικής Τακτικής (1981). Έλαβε Πτυχίο Εξειδίκευσης Κυβερνήτη Υποβρυχίων.

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας και υποβρύχια, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διετέλεσε Κυβερνήτης των ναρκαλιευτικών ΚΑΛΥΜΝΟΣ (1959-1960, Σημαιοφόρος) και ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ (1963-1964, Ανθυποπλοίαρχος), καθώς και του οχηματαγωγού ΡΟΥΣΣΕΝ^ (1967-1968, Υποπλοίαρχος), ως δε Πλωτάρχης, των υποβρυχίων ΤΡΙΑΙΝΑ (1971), ΠΟΣΕΙΔΩΝ (1971-1972) και ΓΛΑΥΚΟΣ (1971-1973).

Μετά την επάνοδό του στο Ναυτικό, διατέλεσε Κυβερνήτης των υποβρυχίων ΤΡΙΑΙΝΑ (1975) και ΓΛΑΥΚΟΣ (1978), καθώς και του αντιτορπιλικού ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (1979- 1981, Αντιπλοίαρχος/Πλοίαρχος), παράλληλα δε και Αρχιεπιστολέας του Διοικητή Αντιτορπιλικών (19181, Πλοίαρχος).

Στη συνέχεια, ανέλαβε καθήκοντα Διοικητή της Σχολή Ναυτικής Τακτικής (1981-1984, Πλοίαρχος) και, συγχρόνως, Ελικοπτέρων Ναυτικού (1982), Υποβρυχίων (1984-1985, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος), Διευθυντή της 2ης Μικτής Επιτελικής Ομάδας του ΓΕΕΘΑ (1985- 1986, Αρχιπλοίαρχος), Διοικητή του Ναυστάθμου Σαλαμίνας (1986-1987, Αρχιπλοίαρχος/Υποναύαρχος), Αρχιεπιστολέα του Αρχηγού Στόλου (1987-1988, Υποναύαρχος), Β' Υπαρχηγού του ΓΕΕΘΑ (1988-1989, Αντιναύαρχος) και, τέλος Αρχηγού του ΓΕΝ και COMEDEAST (1989-1992, Αντιναύαρχος).

Επίσης, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε στο Επιτελείο του Αρχηγείου Αιγαίου Πελάγους και της Διοίκησης Υποβρυχίων, το Γραφείο Έρευνας και Τεχνολογίας Ναυτικού, σε επιτελείο του ΝΑΤΟ (SUBMED, 1975-1977) και τη Σχολή Εξάσκησης Ναυτικής Τακτικής.

Χρημάτισε πρώτος Πρόεδρος του Δ.Σ. του Άλσους Ελληνικής Ναυτικής Παράδοσης (1994- 1997, Ναύαρχος ε.α.).