Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116)

Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116)

 

  • Θυρεός
  • Χαρακτηριστικά
  • Ιστορικό
  • Διατελέσαντες Κυβερνήτες
  • Φωτογραφίες
  • Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116) 

    Ο Ποσειδών ήταν θεός της θάλασσας. Αποκαλείται ενοσίγγαιος και γαιοσείστης, θεωρούμενος ότι έχει ευεργετική και καθαριστική επίδραση στη Γαία. Με την τρίαινά του αναταράσσει τη θάλασσα και ο ίδιος ηγείται μιας μεγάλης οικογένειας θαλάσσιων θεών που αλλάζουν μορφές, έχουν προφητικές ικανότητες και ταξιδεύουν καβάλα σε κήτη και δελφίνια.

  • Το Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ είναι το τέταρτο πλοίο στη ιστορία του Πολεμικού Ναυτικού με αυτό το όνομα και ταυτόχρονα το δεύτερο στην κατηγορία των Υποβρυχίων. Πρόγονός του υπήρξε το Υποβρύχιο Υ-16.
    Το Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116) είναι το πρώτο της κλάσης 209 (1200), από τα Υποβρύχια τύπου "ΠΟΣΕΙΔΩΝ" που διαθέτει το Πολεμικό Ναυτικό. Κατασκευάσθηκε στα Ναυπηγεία της HDW στο ΚΙΕΛΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ. Καθελκύσθηκε την 21 Μαρτίου 1978 και εντάχθηκε επισήμως στο Π.Ν στις 21 Μαρτίου 1979 με Κυβερνήτη τον Πλωτάρχη Σ.ΚΑΡΕΤΖΟΠΟΥΛΟ Π.Ν. Την 17 Μαϊου 1979 κατέπλευσε στo Ναύσταθμο Σαλαμίνος και ενετάχθη στη δύναμη των Υποβρυχίων. Αποτελεί μία από τις πιο σύγχρονες μονάδες του Πολεμίκου Ναυτικού, με πολλές δυνατότητες στον πόλεμο κατά πλοίων επιφανείας και Υποβρυχίων.

  • Είναι υποβρύχιο τ. 209/1200 του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού. Κατασκευάσθηκε μεταξύ 1977 και 1979 στα ναυπηγεία ‘HDW’ του Κιέλου μετά από παραγγελία της Ελληνικής Κυβέρνησης. Ιδίου τύπου τα Υ/Β ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ (S-117) και Υ/Β ΠΟΝΤΟΣ (S-119). Καθελκύστηκε στις 21 Μαρτίου 1978 και παρελήφθη επίσημα στις 21 Μαρτίου 1979. Αναχώρησε για την Ελλάδα στις 23 Απριλίου 1979 και κατέπλευσε στην Ελλάδα στις 17 Μαΐου 1979.
  • ΒΑΘΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΠΟ ΕΩΣ
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Σ. ΚΑΡΕΤΖΟΠΟΥΛΟΣ 21/03/1979 10/03/1981
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Κ. ΚΟΝΤΟΥΛΗΣ 11/03/1981 30/06/1983
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Η. ΤΣΑΠΑΡΛΗΣ 01/07/1983 07/06/1984
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΠΑΠΑΔΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ 08/06/1984 25/07/1985
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Α. ΠΑΠΑΔΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ 26/07/1985 02/06/1988
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε. ΣΑΡΤΖΕΤΑΚΗΣ 03/06/1988 23/06/1988
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ε. ΣΑΡΤΖΕΤΑΚΗΣ 24/06/1988 30/10/1990
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε. ΑΝΔΡΟΒΙΤΣΑΝΕΑΣ 31/10/1990 20/06/1991
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ε. ΑΝΔΡΟΒΙΤΣΑΝΕΑΣ 21/06/1991 29/06/1995
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ε. ΓΚΑΓΚΑΟΥΔΑΚΗΣ 30/06/1995 13/01/1998
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Δ. ΤΡΕΠΕΚΛΗΣ 14/01/1998 08/10/1998
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Κ. ΠΕΤΡΟΥ 09/10/1998 09/01/2002
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Κ. ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ 10/01/2002 15/03/2004
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Σ. ΚΑΡΑΧΟΤΖΑΣ 16/03/2004 26/12/2006
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΛΕΙΒΑΔΑΡΟΣ 27/12/2006 22/04/2008
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ι. ΛΕΙΒΑΔΑΡΟΣ 23/04/2008 23/06/2010
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Θ. ΚΑΛΛΟΝΙΑΤΗΣ 24/06/2010 14/06/2011
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΡΟΓΔΑΚΗΣ 15/06/2011 29/06/2011
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ι. ΡΟΓΔΑΚΗΣ 30/06/2011 04/08/2013
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Δ. ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΑΚΗΣ 05/08/2013 23/11/2014
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΚΟΚΚΑΛΗΣ 24/11/2014 05/06/2015
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Κ. ΚΟΚΚΑΛΗΣ 06/06/2015 12/10/2016
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Π. ΚΩΤΣΟΥΛΑΣ 13/10/2016 08/07/2017
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Π. ΚΩΤΣΟΥΛΑΣ 09/07/2017 20/10/2019
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ι. ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ 21/10/2019 -
  • Poseidon
    1
    Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116)
    Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116)
    Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116)
    Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116)
    Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116)
    Υ/Β ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S-116)

 

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ