ΠΦΑ ΚΑΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟΣ (Α-479)

ΠΦΑ ΚΑΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟΣ (Α-479)

 

  • Χαρακτηριστικά
  • Διατελέσαντες Κυβερνήτες
  • ΕΚΤΟΠΙΣΜΑ : 1639,7 Μ/Τ
    ΜΗΚΟΣ : 63,2 μ.
    ΠΛΑΤΟΣ : 11,60 μ.
    ΜΗΧΑΝΗ : ΜΟΤΟR WERKE MANNHEIM A . G .
    ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ : 2400 Η. P.
    TAXYTHTA : 13 KOMBOI

    α. Η ναυπήγηση του πλοίου έγινε μετά από απόφαση ΓΕΝ προς αντικατάσταση των παλαιότερων πλοίων. Τα σχέδια κατασκευής του πλοίου εκπονήθηκαν από ΓΕΝ.
    ΕΤΟΣ ΝΑΥΠΗΓΗΣΗΣ : 1975.
    ΕΤΟΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ : 1976.
    ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ : ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ΑΦΩΝ ΚΟΡΩΝΑΙΟΥ - ΠΕΡΑΜΑ
    ΑΡΧΙΚΟ ΟΝΟΜΑ : ΚΑΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟΣ.
    ΠΡΩΤΟΘΕΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ : Α-479.
    β. Η παραλαβή του πλοίου έγινε στο Πέραμα την 17 Μαρτίου 1976.Επανδρώθηκε από Στρατιωτικό προσωπικό και έκτοτε κατέπλευσε στην ΑΚΤΗ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟYΣ Προλιμένα Πειραιώς.
    γ. Την 17 Αυγούστου 1977 έγινε αντικατάσταση του στρατιωτικού προσωπικού με επίτακτους, προερχόμενους από το Εμπορικό Ναυτικό. Στους ανωτέρω επιτάκτους δόθηκε από την Υ.Φάρων ο ανάλογος βαθμός Π.Ν. και διακριτικά εφέδρων. Την 31 Δεκεμβρίου 1980 έγινε ξανά αντικατάσταση των επιτάκτων με μόνιμο στρατιωτικό προσωπικό.
    δ. Το πλοίο φέρει το όνομα του πυρπολητή Ιωάννη Θεοφιλόπουλου 1790 - 1885 (Καραβόγιαννος ή Τσάκαλος), Ήρωα του 1821. Η καταγωγή του ήταν από τα Λαγκάδια της επαρχίας Γορτυνίας. Γόνος παλαιάς οικογενείας της Πελοποννήσου, μικρανεψιός του Εθνομάρτυρα Μητροπολίτη Λακεδαίμονος Ανανία, ο οποίος σφαγιάσθηκε από τους Τούρκους στην κύρια θύρα της μητροπόλεως Σπάρτης για την συμμετοχή του στα Ορλωφικά, Στην αρχή της επανάστασης βρέθηκε ναυτικός στα Ψαρά και ανεδείχθη ένας από τους γνωστότερους πυρπολητές, καίγοντας τουρκικά πλοία. Πιο συγκεκριμένα ο καπετάν Γιάννης Θεοφιλόπουλος ή Τσάκαλος έδρασε ως πηδαλιούχος και δαδούχος στο πλευρό των Παπανικολή και Κανάρη, όταν έκαψαν το ντελίνι στην Ερεσό και τη ναυαρχίδα των Τούρκων στην Χίο, αντίστοιχα. Η πρώτη ενέργεια έλαβε χώρα στις 27 Μαίου 1821, όπου με πλοίαρχο τον Δημήτρη Παπανικολή πυρπολήθηκε το δίκροτο ντελίνι του Αρναούτ Μπαϊραχτάρη. Και ύστερα στη Χίο, στις 6 Ιουνίου 1822 (λίγο μετά τις φοβερές σφαγές) όταν με διοικητή τον Κωνσταντή Μικέ Καναρίου ανατινάζουν τη Ναυαρχίδα "Κινούμενο Όρος" του Καρά Αλή. Από τον Αύγουστο του 1822 πολέμησε στην ξηρά στο πλευρό των Κανέλλου Δεληγιάννη και Θεόδωρου Κολοκοτρώνη. .


    α. Το σκάφος ναυπηγήθηκε κάτω από την επίβλεψη του νηογνώμονα AMERICAN BERAΕU OF SHIPPING, εφοδιάσθηκε με τα προβλεπόμενά πιστοποιητικά κλάσεως + Α1 Ε του εν λόγω νηογνώμονα.
    β. Το σκάφος είναι κατασκευασμένο με χάλυβα και έχει δύο παρατροπίδια κατά το 50% του μήκους του και έχει τα ακόλουθα στοιχεία :  

    1.Μέγιστο εκτόπισμα:

     1.639.7 Μ/Γ

    2.Μέγιστο επιτρεπόμενο μέσο βύθισμα:

     04.00 μέτρα

    3.Ολικό Μήκος:

     63.20 "

    4.Μήκος μεταξύ των καθέτων:

     56.50 "

    5.Μέγιστο πλάτος:

     11.60 "

    6.Μέγιστο βάθος (κοίλο):

     06.80 "

    7.Απόσταση μεταξύ των νομέων:

     00.77 "

    8.Ύψος κυρίου ιστού από κυρ.κατάστρωμα:

    12.60 "

    9.Ύψος επιμ. κυρ.ιστού από κυρ.κατάστρωμα:

     15.95 "

    10.Ύψος ΠΡ ιστού από κυρίως κατάστρωμα:

     06.60 "

    11.Ύψος πλώρας από τρόπιδα:

     09.55 "

    12.Ύψος πρύμης (πίστα ΕΉ) από τρόπιδα:

     08.85 "

    13.Ύψος γέφυρας από τρόπιδα:

     10.00 "

    14.Ύψος άνω γέφυρας από τρόπιδα:

     13.40 "

    15.Μήκος πρόστεγου:

     23.90 "

    16.Μήκος πίστας Ε/Π:

     15.90 "

    17.Μέγιστο πλάτος πίστας Ε/Π ΠΡ:

     10.80 "

    18.Ελάχιστον πλάτος πίστας Ε/Π ΠΜ:

     05.90 "

  • ΒΑΘΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΠΟ ΕΩΣ
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΧΙΟΥ 02/01/1976 17/08/1977
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΛΑΓΩΝΙΚΑΣ 18/08/1977 30/12/1980
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΚΑΡΑΒΑΣ 31/12/1980 14/07/1982
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΚΡΥΣΤΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ 15/07/1982 02/07/1984
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΚΡΥΣΤΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ 03/07/1984 24/09/1984
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Γ. ΣΩΤΗΡΙΟΥ 25/09/1984 07/08/1986
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΣΩΤΗΡΙΟΥ 08/08/1986 07/08/1986
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΤΡΙΔΗΜΑΣ 08/08/1986 18/08/1987
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΤΡΙΔΗΜΑΣ 19/08/1987 11/09/1989
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Δ. ΤΡΙΔΗΜΑΣ 12/09/1989 31/08/1990
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Α. ΤΣΑΤΣΑΡΩΝΗΣ 01/09/1990 25/03/1991
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Χ. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ 26/03/1991 06/09/1992
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Χ. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ 07/09/1992 21/03/1993
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Ν. ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 22/03/1993 19/09/1994
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 20/09/1994 19/09/1998
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 20/09/1998 14/02/1999
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Χ. ΜΑΚΑΡΩΝΗΣ 15/02/1999 05/08/1999
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΙΩΑΝΝΟΥ 06/08/1999 29/08/2000
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Β. ΒΛΑΧΟΣ 30/08/2000 02/07/2002
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Μ. ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ 03/07/2002 10/07/2003
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Γ. ΣΤΑΜΠΟΛΙΑΔΗΣ 11/07/2003 13/07/2004
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Χ. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 14/07/2004 21/06/2005
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ι. ΤΣΟΛΑΚΗΣ 22/06/2005 20/06/2007
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ε. ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΑΚΗΣ 21/06/2007 11/08/2008
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Χ. ΑΥΓΕΡΙΝΙΔΗΣ 12/08/2008 29/10/2009
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ 30/10/2009 14/12/2010
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ι. ΤΡΟΥΠΤΣΙΔΗΣ 15/12/2010 02/04/2012
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Π. ΤΡΙΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ 03/04/2012 23/07/2013
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Δ. ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ 24/07/2013 20/08/2014
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Α. ΒΑΙΛΑΣ 21/08/2014 24/08/2015
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Π. ΛΑΟΣ 25/08/2015 17/08/2016
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Π. ΠΑΠΑΧΑΤΖΙΔΗΣ 18/08/2016 21/08/2017
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Κ. ΚΟΥΜΠΗΣ 22/08/2017 22/08/2018
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Α. ΔΡΙΒΑΣ 23/08/2018 07/09/2020
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Π. ΣΙΔΕΡΑΚΟΣ 08/09/2020 -

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ