ΠΠ ΠΗΓΑΣΟΣ P-199 (Πρώην P-25)

ΠΠ ΠΗΓΑΣΟΣ P-199 (Πρώην P-25)

  • Θυρεός
  • Χαρακτηριστικά
  • Διατελέσαντες Κυβερνήτες
  • Ploio Fotografies
  • Ιστορικό
  • Θυρεός ΠΠ ΠΗΓΑΣΟΣ: Aπεικονίζεται γλάρος που πετάει κοντά στην επιφάνεια της θάλασσας, έχοντας κάτω από τα πόδια του τορπίλη. 

  • ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΛΟΙΟΥ
    Μέγιστο μήκος: 24,50 μ
    Μέγιστο πλάτος: 7,50 μ
    Μέγιστο βύθισμα: 2,08 μ
    Εκτόπισμα: 72 τόνοι
    Μέγιστη ταχύτητα: 41 κόμβοι
    Μέγιστη ακτίνα ενεργείας: ν.μ.
    Ενδιαιτήσεις: άτομα
    Κύριες Μηχανές: 4 Diesel 3.100 bhp
    Γεννήτριες ισχύος:
    RHIB : Eνα BARRACUDA 4,2 μ. με 25 HP MERCURY

    ΟΠΛΙΣΜΟΣ
    Πυροβόλο ΒΟFFΟRS 40mm L-70
    Πυροβόλο ΟERLICON 20mm
    2 BROWNING 0,30’ mm

    ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ
    Ραντάρ Ναυτιλίας DECCA BRIDGEMASTER 250E

    ΠΛΗΡΩΜΑ
    Αξιωματικοί: 2
    Υπαξιωματικοί: 18

  • ΒΑΘΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΠΟ ΕΩΣ
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΓΚΙΤΑΚΟΣ 22/04/1967 04/06/1968
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΛΑΦΟΓΙΑΝΝΗΣ 05/06/1968 21/06/1968
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΧΡΥΣΙΚΟΠΟΥΛΟΣ 22/06/1968 20/11/1968
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ 21/11/1968 13/02/1970
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ 14/02/1970 17/06/1970
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Θ. ΓΚΡΥΖΑΛΗΣ 18/06/1970 17/06/1972
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΣΑΡΡΗΣ 18/06/1972 17/11/1974
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΣΚΕΡΠΕΤΟΣ 18/11/1974 05/09/1975
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Λ. ΚΟΥΤΣΟΤΟΛΗΣ 06/09/1975 29/10/1976
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ι. ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΗΣ 30/10/1976 11/12/1976
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Δ. ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ 12/12/1976 20/06/1977
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ 21/06/1977 12/07/1978
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Κ. ΚΡΙΚΡΗΣ 13/07/1978 04/12/1979
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Ν. ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗΣ 05/12/1979 30/06/1980
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Λ. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ 01/07/1980 21/05/1981
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Ν. ΚΑΡΑΒΑΣ 22/05/1981 01/12/1981
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Ν. ΘΑΝΑΣΙΑΣ 02/12/1981 12/05/1983
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Ν. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 13/05/1983 06/03/1985
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Π. ΤΣΑΚΟΣ 07/03/1985 15/05/1986
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΣ 16/05/1986 11/11/1986
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Β. ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ 12/11/1986 30/07/1987
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΤΣΑΜΠΙΡΑΣ 31/07/1987 01/06/1988
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 02/06/1988 11/08/1989
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΜΙΑΡΗΣ 12/08/1989 27/06/1990
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΜΑΙΣΤΡΟΣ 28/06/1990 19/06/1992
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΒΛΑΧΟΣ 20/06/1992 15/04/1993
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΜΟΝΙΑΚΗΣ 16/04/1993 15/07/1994
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Λ. ΚΑΤΣΙΚΑΣ 16/07/1994 20/07/1995
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΜΑΝΤΕΛΗΣ 21/07/1995 15/07/1996
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΡΙΖΑΚΟΣ 16/07/1996 10/08/1997
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΑΣΒΕΣΤΑΣ 11/08/1997 15/11/1997
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΑΣΒΕΣΤΑΣ 16/11/1997 24/06/1999
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΧΟΖΟΣ 25/06/1999 23/03/2000
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΧΟΖΟΣ 24/03/2000 27/07/2000
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΑΛΕΥΡΑΣ 28/07/2000 14/06/2001
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Θ. ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ 15/06/2001 09/08/2002
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΡΟΥΣΣΟΣ 10/08/2002 13/08/2003
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ 14/08/2003 04/07/2004
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΑΓΙΑΝΝΙΤΗΣ 05/07/2004 25/12/2005
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΠΟΘΟΣ 26/12/2005 23/07/2007
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΝΑΖΟΣ 24/07/2007 04/08/2008
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΠΟΥΛΙΟΣ 05/08/2008 05/08/2009
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΜΑΡΚΟΣ 06/08/2009 07/12/2010
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΜΕΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 08/12/2010 24/09/2012
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ A. ΓΚΙΤΣΑΣ 25/09/2012 21/08/2014
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 22/08/2014 07/08/2016
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ 08/08/2016 05/09/2018
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΜΑΡΑΓΚΑΚΗΣ 06/09/2018 -
  • Pigasos
    Pigasos Mikali
  • ΙΣΤΟΡΙΚΟ
    Μια από τις έξι του αυτού τύπου που αγοράσθηκαν από τα νορβηγικά ναυπηγεία στο Mandal. Οι άλλες είναι: ΗΝΙΟΧΟΣ, ΚΑΣΤΩΡ, ΚΥΚΝΟΣ, ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ και ΤΟΞΟΤΗΣ. Έτος ναυπηγήσεως 1966-67. Η παραλαβή του έγινε στις 12 Απριλίου 1967 από τον Υπχο Κ. Γκιτάκο. Μεταφέρθηκε στην Ελλάδα με τον Ναυκρατούσα.

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ