ΠΠ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ P-196 (Πρώην P-21)

ΠΠ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ P-196 (Πρώην P-21)

 

  • Θυρεός
  • Χαρακτηριστικά
  • Ιστορικό
  • Πίνακας Διατελεσάντων
  • Ploio Fotografies
  • ΠΠ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ P-196 (Πρώην P-21)

    Θυρεός ΠΠ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ: Aπεικονίζεται γλάρος που πετάει κοντά στην επιφάνεια της θάλασσας, έχοντας κάτω από τα πόδια του τορπίλη.
     

  • ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΛΟΙΟΥ
    Μέγιστο μήκος: 24,50 μ
    Μέγιστο πλάτος: 7,50 μ
    Μέγιστο βύθισμα: 2,08 μ
    Εκτόπισμα: 72 τόνοι
    Μέγιστη ταχύτητα: 18 κόμβοι
    Μέγιστη ακτίνα ενεργείας: 676 ν.μ.
    Ενδιαιτήσεις: 18 άτομα
    Κύριες Μηχανές: 2 Diesel 1.360 bhp
    Γεννήτριες ισχύος: 2 Marelli 45KVA-36KW
    ZODIAC : 4,2 μ. με 25 HP MERCURY

    ΟΠΛΙΣΜΟΣ
    Πυροβόλο ΒΟFFΟRS 40mm L-70
    Πυροβόλο ΟERLICON 20mm
    2 BROWNING 0,30’ mm

    ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ
    Ραντάρ Ναυτιλίας DECCA BRIDGEMASTER 250E

    ΠΛΗΡΩΜΑ
    Αξιωματικοί: 2
    Υπαξιωματικοί: 18

  • Μια από τις έξι του αυτού τύπου που αγοράσθηκαν από τα νορβηγικά ναυπηγεία στο Mandal. Οι άλλες είναι: ΗΝΙΟΧΟΣ, ΚΑΣΤΩΡ, ΚΥΚΝΟΣ, ΠΗΓΑΣΟΣ και ΤΟΞΟΤΗΣ. Έτος ναυπηγήσεως 1966-67. Η παραλαβή του έγινε στις 21 Νοεμβρίου 1966 από τον Υπχο Ι. Θεοφιλόπουλο. Τα πλοία αυτά, που αποτέλεσαν τον πρώτο Στολίσκο Τορπιλακάτων του Ναυτικού, ήταν τα πρώτα σκάφη που κατασκευάστηκαν, μεταπολεμικώς, κατόπιν παραγγελίας του Ελληνικού Ναυτικού και με δαπάνη της Ελληνικής Κυβέρνησης. Απέπλευσε μαζί με το ΗΝΙΟΧΟΣ από τη Νορβηγία στις 21 Δεκεμβρίου 1966 και έφθασαν στην Ελλάδα στις 6 Φεβρουαρίου 1967 έπειτα από επίπονο ταξίδι 47 ημερών. Οι υπόλοιπες 4 μεταφέρθηκαν στην Ελλάδα με το ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ.

  • ΒΑΘΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΠΟ ΕΩΣ
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΘΕΟΦΙΛΟΠΟΥΛΟΣ 21/11/1966 10/07/1968
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ 11/07/1968 17/11/1968
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΓΚΙΝΗΣ 18/11/1968 30/08/1970
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΚΕΤΣΗΣ 31/08/1970 06/09/1971
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΝΤΟΥΤΣΙΑΣ 07/09/1971 25/06/1972
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 26/06/1972 01/04/1973
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΣΑΡΡΗΣ 02/04/1973 16/09/1973
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Α. ΔΟΥΜΟΥΡΑΣ 17/09/1973 29/01/1974
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε. ΚΑΡΑΠΑΤΑΚΗΣ 30/01/1974 19/05/1974
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Μ. ΜΑΣΤΡΑΚΑΣ 20/05/1974 02/06/1975
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΙΩΑΝΝΟΥ 03/06/1975 27/07/1976
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Π. ΚΙΚΑΡΕΑΣ 28/07/1976 28/09/1976
    ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Π. ΚΙΚΑΡΕΑΣ 29/09/1976 19/05/1977
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Π. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 20/05/1977 10/07/1978
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Ν. ΠΟΥΛΙΑΣΗΣ 11/07/1978 20/10/1979
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Χ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ 21/10/1979 09/03/1981
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Α. ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ 10/03/1981 02/09/1981
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Π. ΑΜΠΕΛΑΣ 03/09/1981 07/03/1982
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Ι. ΣΤΑΘΑΚΗΣ 08/03/1982 17/05/1983
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Δ. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 18/05/1983 14/06/1983
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Κ. ΓΕΩΛΜΑΣ 15/06/1983 04/09/1983
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Α. ΓΑΤΕΑΣ 05/09/1983 28/11/1983
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Ν. ΓΕΩΡΓΙΛΑΣ 29/11/1983 15/04/1984
    ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ Π. ΔΑΝΕΖΗΣ 16/04/1984 29/05/1985
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΠΑΝΑΓΟΣ 30/05/1985 29/07/1986
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΠΑΝΑΓΟΣ 30/07/1986 19/07/1987
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ 20/07/1987 24/08/1987
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ 25/08/1987 21/07/1988
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΓΡΑΤΣΙΑΣ 22/07/1988 15/07/1989
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΧΕΙΛΑΡΗΣ 16/07/1989 30/08/1990
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΧΕΛΜΗΣ 31/08/1990 18/12/1991
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Φ. ΜΩΥΣΟΓΛΟΥ 19/12/1991 13/08/1992
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΠΑΤΤΑΣ 14/08/1992 13/07/1993
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΜΠΟΥΜΠΑΣ 14/07/1993 04/08/1994
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΜΠΡΑΝΙΚΑΣ 05/08/1994 30/07/1996
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Β. ΜΠΕΛΕΤΣΙΩΤΗΣ 31/07/1996 11/04/1997
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Β. ΜΠΕΛΕΤΣΙΩΤΗΣ 12/04/1997 27/07/1998
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Π. ΜΑΤΣΑΓΓΑΣ 28/07/1998 20/03/2000
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Π. ΜΑΤΣΑΓΓΑΣ 21/03/2000 12/07/2000
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ 13/07/2000 12/07/2001
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Θ. ΚΟΙΛΑΚΟΣ 13/07/2001 22/09/2002
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΤΙΓΚΑΡΑΚΗΣ 23/09/2002 29/07/2003
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 30/07/2003 11/07/2004
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ 12/07/2004 13/08/2006
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΧΑΤΖΕΛΗΣ 14/08/2006 13/08/2008
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΤΖΑΛΑΣ 14/08/2008 05/08/2009
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΖΑΧΟΣ 06/08/2009 25/07/2010
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΓΚΡΕΚΑΣ 26/07/2010 31/08/2011
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε. ΣΕΡΡΗΣ 01/09/2011 31/07/2013
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Χ. ΚΛΕΙΑΣΙΟΣ 01/08/2013 09/07/2014
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Χ. ΚΛΕΙΑΣΙΟΣ 10/07/2014 05/08/2015
    ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ 06/08/2015 08/07/2016
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ 09/07/2016 11/09/2017
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Χ. ΠΑΠΑΣΠΥΡΟΣ 12/09/2017 07/10/2019
    ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Φ. ΧΑΝΙΩΤΑΚΗΣ 08/10/2019 -
  • IMG 3516
    IMG 3578
    IMG 3580
    IMG 3709
    IMG 3713
    D
    Dd
    Ddd
     

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ