Α/Γ ΧΙΟΣ (L 173)

Α/Γ ΧΙΟΣ (L 173)

  • Θυρεός
  • Χαρακτηριστικά
  • Διατελέσαντες Κυβερνήτες
  • Α/Γ ΧΙΟΣ (L 173)

    Η παράστασή του αποτελείται από άγκυρα, στο άνω αριστερό μέρος και χαρτογραφική απεικόνιση της ομώνυμης νήσου με ναυτικό ανεμολόγιο, στο κάτω δεξιό.

  • Διαστάσεις: 116/15,3/3,4 μέτρα
    Εκτόπισμα: 4.400 τόνους
    Πρόωση: 2 Wartsila 16V25 diesel 10000hp
    Ταχύτητα: 16 κόμβοι
    Πλήρωμα: 120
    Οπλισμός: 1 πυροβόλο OTO Melara 76/62, 2 δίδυμα αντιαερoπορικά BOFORS 40L/70, 2 αντιαερπορικά πυροβόλα Rheinmetall 20 χιλ. Μεταφορική ικανότητα: 22 άρματα μάχης, οχήματα, τζιπ και πυροβόλα ανάλογα με την επιχείρηση μεταφοράς, 287 άνδρες και δυνατότητα μεταφοράς ενός ελικοπτέρου.
     

    Είναι ένα από τα πέντε Α/Γ τα οποία κατασκευάστηκαν στα Ναυπηγεία Ελευσίνας μετά από παραγγελία του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης. Καθελκύσθηκε στις 16 Δεκεμβρίου 1988 και παραδόθηκε στο Ελληνικό Ναυτικό στις 30 Μαϊου με πρώτο κυβερνήτη τον Αντχο Γ. Ντούνη ΠΝ.

  • ΒΑΘΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΠΟ ΕΩΣ
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΝΤΟΥΝΗΣ 30/05/1996 09/06/1997
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΚΟΛΟΝΤΟΥΡΟΣ 10/06/1997 09/06/1998
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΓΚΙΟΚΑΣ 10/06/1998 24/06/1999
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Β. ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ 25/06/1999 20/09/2001
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Τ. ΒΟΛΑΝΗΣ 21/09/2001 07/09/2002
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ 08/09/2002 29/10/2003
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΣΑΙΤΗΣ 30/10/2003 28/10/2004
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΒΑΡΒΑΡΕΣΟΣ 29/10/2004 11/10/2005
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΤΡΙΚΑΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ 12/10/2005 28/09/2006
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΤΣΟΒΟΣ 29/09/2006 18/09/2007
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ 19/09/2007 08/09/2008
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ 09/09/2008 03/03/2009
    ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ 04/03/2009 08/09/2009
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗΣ 09/09/2009 07/09/2010
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΣΚΑΡΛΟΣ 08/09/2010 14/03/2011
    ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΣΚΑΡΛΟΣ 15/03/2011 24/08/2011
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Μ. ΓΑΤΖΟΥΝΗΣ 25/08/2011 25/09/2012
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Χ. ΟΥΤΟΣ 26/09/2012 12/09/2013
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Π. ΝΙΚΟΛΑΡΕΑΣ 13/09/2013 09/09/2014
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Χ. ΓΑΒΑΛΑΣ 10/09/2014 09/09/2015
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Β. ΧΑΛΑΤΣΗΣ 10/09/2015 06/09/2016
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΔΕΛΗΠΕΤΡΟΣ 07/09/2016 31/10/2017
    ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΔΟΥΡΟΣ 01/11/2017 07/08/2019
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Μ. ΦΑΡΜΑΚΟΡΗΣ 08/08/2019 -

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ