Α/Γ ΣΑΜΟΣ (L 174)

Α/Γ ΣΑΜΟΣ (L 174)

  • Θυρεός
  • Χαρακτηριστικά
  • Ploio Kuvernites 12c925c63c643bac84acea4f47355642
  • Α/Γ ΣΑΜΟΣ (L 174)

    Η παράστασή του αποτελείται από άγκυρα, στο άνω αριστερό μέρος και χαρτογραφική απεικόνιση της ομώνυμης νήσου με ναυτικό ανεμολόγιο, στο κάτω δεξιό.            

  • Διαστάσεις: 116/15,3/3,4 μέτρα
    Εκτόπισμα: 4.400 τόνους
    Πρόωση: 2 Wartsila 16V25 diesel 10000hp
    Ταχύτητα: 16 κόμβοι
    Πλήρωμα: 120
    Οπλισμός: 1 πυροβόλο OTO Melara 76/62, 2 δίδυμα αντιαερoπορικά BOFORS 40L/70, 2 αντιαερπορικά πυροβόλα Rheinmetall 20 χιλ.
    Μεταφορική ικανότητα: 22 άρματα μάχης, οχήματα, τζιπ και πυροβόλα ανάλογα με την επιχείρηση μεταφοράς, 287 άνδρες και δυνατότητα μεταφοράς ενός ελικοπτέρου.
    Είναι το πρώτο από τα πέντε Α/Γ τα οποία κατασκευάστηκαν στα Ναυπηγεία Ελευσίνας μετά από παραγγελία του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης. Τα Α/Γ αυτού του τύπου έχουν σχεδιασθεί στην Ελλάδα από το ΓΕΝ σε συνεργασία με το Μετσόβιο Πολυτεχνείο και τα Ναυπηγεία Ελευσίνος. Καθελκύσθηκε στις 29 Σεπτεμβρίου 1987 και παραδόθηκε στο Ελληνικό Ναυτικό στις 20 Μαϊου 1994,
    με πρώτο κυβερνήτη τον Αντχο Μ. Καψάλα ΠΝ.

  • ΒΑΘΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΠΟ ΕΩΣ
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Μ. ΚΑΨΑΛΑΣ 20/05/1994 12/07/1995
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΔΑΡΑΤΣΙΑΝΑΚΗΣ 13/07/1995 08/07/1996
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΑΣ 09/07/1996 09/07/1997
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΧΡΥΣΙΚΟΠΟΥΛΟΣ 10/07/1997 13/09/1998
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Δ. ΠΡΩΤΟΝΟΤΑΡΙΟΣ 14/09/1998 01/09/1999
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΥΦΑΝΤΗΣ 02/09/1999 19/01/2000
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ν. ΗΛΙΑΣ 20/01/2000 09/06/2002
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΚΑΣΦΙΚΗΣ 10/06/2002 26/06/2003
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΓΡΑΤΣΙΑΣ 27/06/2003 30/06/2004
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΜΠΑΚΟΣ 01/07/2004 11/08/2005
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ 12/08/2005 10/09/2006
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Β. ΤΣΟΥΤΣΙΑΣ 11/09/2006 30/08/2007
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΞΥΓΚΗΣ 31/08/2007 08/07/2008
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Χ. ΠΑΥΛΟΥΔΗΣ 09/07/2008 16/11/2009
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Π. ΣΗΜΑΝΤΩΝΗΣ 17/11/2009 21/12/2010
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Θ. ΣΤΑΥΡΟΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ 22/12/2010 27/09/2012
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΣΑΡΗΓΙΑΝΝΗΣ 28/09/2012 08/09/2013
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α. ΧΑΪΔΕΜΕΝΑΚΟΣ 09/09/2013 06/10/2014
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. ΠΑΛΛΑΣ 07/10/2014 13/10/2015
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Σ. ΑΛΕΥΡΑΣ 14/10/2015 14/09/2016
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Π. ΠΗΓΗΣ 15/09/2016 11/09/2017
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε. ΓΕΩΡΓΑΚΑΚΗΣ 12/09/2017 08/08/2019
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ι. Α. ΛΟΥΜΑΚΟΣ 09/08/2019 28/06/2020
    ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε. ΨΑΡΟΣΒΕΡΚΑΣ 29/06/2020 -

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ