Αντωνιάδης, Αντώνιος

του Ξενοφώντος (Α.Μ. 1248)

Αθήνα, 02.06.1946-

Ο πατέρας του ήταν αξιωματικός του Λιμενικού Σώματος.

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 20.09.1963 και αποφοίτησε στις 18.09.1967 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 30.09.1970, σε Υποπλοίαρχο στις 30.09.1974, σε Πλωτάρχη στις 28.09.1979, σε Αντιπλοίαρχο στις 12.04.1984, σε Πλοίαρχο στις 10.09.1991, σε Αρχιπλοίαρχο στις 17.03.195, σε Υποναύαρχο στις 03.03.1998 και σε Αντιναύαρχο στις 02.05.2000, αποστρατεύθηκε δε στις 16.02.2005 ως Ναύαρχος ε.α. και, παράλληλα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Εκπαιδεύθηκε σε μονάδες του 6ου Στόλου των ΗΠΑ (1969) και μετεκπαιδεύθηκε στις ΗΠΑ στο πυροβολικό (1974-1975), λαμβάνοντας Πτυχίο Εξειδίκευσης Οπλισμού. Επίσης, εκπαιδεύθηκε στην Ιταλία στο πυροβόλο ΟΤΟ Melara (1976) και φοίτησε στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1983) και τη Διακλαδική Σχολή Επιτελών Εθνικής Άμυνας (2002).

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης του οχηματαγωγού ΡΟΥΣΣΕΝ (1980-1981, Πλωτάρχης), Υπασπιστής του Υφυπουργού Εθνικής Άμυνας (Α. Δροσογιάννη, 1981-1983, Πλωτάρχης), Κυβερνήτης του αντιτορπιλικού ΣΦΕΝΔΟΝΗ (1990-1991, Αντιπλοίαρχος), Διοικητής Πλοίων Αποβάσεως και της Σχολής Αμφιβίων Επιχειρήσεων (1994-1995, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος) και Διευθυντής Αμυντικής Πολιτικής του ΓΕΕΘΑ (1995-1998, Αρχιπλοίαρχος).

Ακολούθως, με το βαθμό μεν του Υποναυάρχου, ανέλαβε καθήκοντα Διοικητή Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (1998-1999) και Ναυτικής Εκπαίδευσης (1999-2000), με αυτόν δε του Αντιναυάρχου, Αρχηγού Στόλου (2001 - 2002) και Αρχηγού του ΓΕΝ (2002-2005).

Ενδιαμέσως, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε στο ΓΕΝ, το ΓΕΕΘΑ και την Εθνική Στρατιωτική Αντιπροσωπεία στη Στρατιωτική Επιτροπή του Βορειοατλαντικού Συμφώνου (1987-1990).
 

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ