Υποναύαρχος Καλογερόπουλος Ιωάννης ΠΝ

Υποναύαρχος Καλογερόπουλος Ιωάννης ΠΝ

 

ΕΠΩΝΥΜΟ: ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΟΝΟΜΑ: ΙΩΑΝΝΗΣ

ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ: ΠΟΛΥΖΩΗΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ & ΤΟΠΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 29/12/1964 ΧΑΝΙΑ

ΒΑΘΜΟΣ - ΟΠΛΟ: ΥΠΟΝΑΥΑΡΧΟΣ ΠΝ

Παρούσα θέση: Διοικητής Σχολής Ναυτικών Δοκίμων

ΠΡΟΑΓΩΓΕΣ

  • Σημαιοφόρος: 04/06/1986
  • Ανθυποπλοίαρχος: 25/05/1989
  • Υποπλοίαρχος: 26/05/1993
  • Πλωτάρχης: 22/05/1998
  • Αντιπλοίαρχος: 13/05/2003
  • Πλοίαρχος: 07/04/2011
  • Αρχιπλοίαρχος 03/03/17
  • Υποναύαρχος 09/03/20

 

 ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

  • 2014: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ LEICESTER-ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
  • 2005 :PFPCC (MME)-SPIEZ  ΕΛΒΕΤΙΑ
  • 2004 :ΣΧΟΛΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ
  • 2004: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ -ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ (ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ)
  • 2001:ΔΙΑΚΛΑΔΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΤΕΛΩΝ ΑΜΥΝΑΣ
  • 2001: ΝΑΥΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΕΜΟΥ
  • 1998: ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΤΕΛΩΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
  • 1991:ΠΤΥΧΙΟ ΟΠΛΙΣΜΟΥ
  • 1990 :ΠΤΥΧΙΟ Γ/Ε
  • 1982-1986: ΣΧΟΛΗ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ

 ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ

  • ΑΤ ΤΟΜΠΑΖΗΣ ΑΠΟ: 21/07/1986 ΕΩΣ: 26/08/1988
  • ΤΠΚ ΞΕΝΟΣ ΑΠΟ:27/08/1988 ΕΩΣ: 17/08/1989
  • ΤΠΚ ΞΕΝΟΣ ΑΠΟ: 22/03/1991 ΕΩΣ:07/08/1996
  • ΝΔΑ ΑΠΟ: 08/08/1996 ΕΩΣ: 09/07/1998
  • ΤΠΚ ΞΕΝΟΣ - ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΑΠΟ:10/07/1998 ΕΩΣ:16/11/2000
  • ΑΣ Α3-ΙΙ ΑΠΟ: 02/07/2001 03/02/2002
  • USCENTCOM-OPERATION ENDURING FREEDOM (FLORIDA, ΗΠΑ) ΑΠΟ: 04/02/2002 ΕΩΣ:11/06/2003
  • ΔΤΣ-ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΠΚ (ΔΜΤΠΚ-2) ΑΠΟ:12/06/2003 ΕΩΣ:09/09/2004
  • ΕΓΑ/ΓΕΝ  (ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΥΠΟΥ ΓΕΝ) ΑΠΟ: 14/06/2005 ΕΩΣ:26/08/2007
  • EUROMARFOR  (ΡΩΜΗ, ΙΤΑΛΙΑ) ΑΠΟ:27/08/2007 ΕΩΣ:07/09/2009
  • ΦΓ ΚΑΝΑΡΗΣ - ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΑΠΟ:16/09/2009 ΕΩΣ: 01/02/2011
  • ΓΕΝ/ΓΕΠΝ ΑΠΟ:02/02/2011 ΕΩΣ:22/06/2011
  • ΔΝΕ – ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Β’ ΚΛΑΔΟΥ ΑΠΟ: 23/06/2011 ΕΩΣ:19/10/2012
  • ΣΜΥΝ-ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΑΠΟ:20/10/2012 ΕΩΣ:19/09/2013
  • ΑΣ –ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Β’ ΚΛΑΔΟΥ ΑΠΟ:20/09/2013 ΕΩΣ:04/09/2014
  • ΔΤΣ-ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΑΠΟ:09/09/2014 ΕΩΣ:06/07/2015
  • ΝΣΠ(ΣΔΕΠΝ)-ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΑΠΟ : 10/07/15 ΕΩΣ 12/11/15
  • ΑΣ-ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Β’ΚΛΑΔΟΥ ΑΠΟ 13/11/5 ΕΩΣ 21/06/16
  • ΓΕΕΘΑ-Δ3-ΙΙ ΑΠΟ 22-06-16 ΕΩΣ 08-03-17
  • ΓΕΕΘΑ- ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Β3 ΑΠΟ 09-03-17 ΕΩΣ 11-03-18
  • ΓΕΕΘΑ-ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Β1 ΑΠΟ 12-03-18 ΕΩΣ 18-03-19
  • ΑΣ –ΑΡΧΙΕΠΙΣΤΟΛΕΑΣ ΑΠΟ 19-03-19 ΕΩΣ 15-03-20
  • ΣΝΔ-ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΑΠΟ 16/03/20

 

ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ

        ΑΓΓΛΙΚΑ

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΠΑΡΑΣΗΜΑ – ΜΕΤΑΛΛΙΑ – ΔΙΑΜΝΗΜΟΝΕΥΣΕΙΣ

  • Ανώτερος Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικα
  • Ταξιάρχης του Τάγματος της Τιμής
  • Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικα
  • Χρυσός Σταυρός του Τάγματος του Τιμής
  • Χρυσός Σταυρός του Τάγματος της Φοίνικα
  • Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Γ΄, Β΄ και Α΄ Τάξης
  • Διαμνημόνευση Ηγεσίας Σχηματισμού Μεγάλης Μονάδας Γ΄Τάξης
  • Διαμνημονεύσεις Ευδοκίμου Διοικήσεως Γ’, Β΄ και Α΄ Τάξης
  • Διαμνημόνευση Υπηρεσιών Αξιωματικών Επιτελούς Β΄ και Α΄ Τάξης
  • Nastrino di merito (Ιταλια)