1. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
  2. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΟΙΝΟΥ
  3. ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ
  4. ΧΟΡΗΓΙΕΣ

Βασιλικόπουλος, Λεωνίδας

του Κριτολάου (Α.Μ. 923)

Αθήνα, 21.05.1932

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 07.10.1949 και αποφοίτησε στις 18.06.1954 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 04.06.1957 και σε Υποπλοίαρχο στις 16.10.1961. Στις 19.08.1966, αποστρατεύθηκε με αίτησή του ως Υποπλοίαρχος ε.α. Στις 05.04.1974, κατά τη δικτατορία του 1967-1974, αποβλήθηκε από τα στελέχη της εφεδρείας για πράξεις συνιστώσας ενεργείας τείνουσας αμέσως και εμμέσως εις την ανατροπήν του κρατούντος κοινωνικού καθεστώτος και την άμβλυσιν του εθνικού φρονήματος των Ελλήνων και ενεργείας αντεθνικός (βλ.
παρακάτω). Στις 03.12.1974, μετά την αποκατάσταση της Δημοκρατίας (τέλη Ιουλίου του 1974), ακυρώθηκε η διαγραφή του από τα στελέχη της εφεδρείας, δεδομένου ότι αυτή ήταν αποτέλεσμα της αντίθεσής του προς το δικτατορικό καθεστώς της περιόδου 1967-1974 και στις 24.02.1975 ανακλήθηκε στην ενέργεια με το βαθμό του Υποπλοιάρχου. Στις 14.08.1976, επαναφέρθηκε στη μόνιμη υπηρεσία ως μηδέποτε απομακρυνθείς και, συγχρόνως, προήχθη αναδρομικά σε Πλωτάρχη από τις 13.10.1966 και σε Αντιπλοίαρχο από τις 29.06.1970. Στη συνέχεια, προήχθη σε Πλοίαρχο στις  21.06.1977, σε Αρχιπλοίαρχο στις 17.03.1982 (με μεταγενέστερη πράξη, αναδρομικά από τις 05.01.192), σε Υποναύαρχο στις 20.12.1984 και σε Αντιναύαρχο στις 20.01.1986. Στις 15.07.1989, αποστρατεύθηκε με αίτησή του ως Ναύαρχος ε.α., παράλληλα δε, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Μετεκπαιδεύθηκε στις ΗΠΑ στη ναυτιλία/κατεύθυνση και φοίτησε στη Ναυτική Σχολή Πολέμου (1976), τη Σχολή Άμυνας του ΝΑΤΟ (1980-1981) και τη Σχολή Εθνικής Άμυνας. Έλαβε Πτυχίο Εξειδίκευσης Ναυτιλίας/Κατεύθυνσης και Επιτελούς Εθνικής Άμυνας.

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης των οχηματαγωγών ΜΕΡΛΙΝ (1961-1962, Ανθυποπλοίαρχος/Υποπλοίαρχος), ΔΑΝΙΟΛΟΣ (1962, Υποπλοίαρχος) και ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ (1962-1963, Υποπλοίαρχος).

Μετά την επάνοδό του στο Ναυτικό, υπηρέτησε εκ νέου ως Κυβερνήτης του ΔΑΝΙΟΛΟΣ (1975-1976, Υποπλοίαρχος, έχοντας ανακληθεί στην ενέργεια από την εφεδρεία), του αντιτορπιλικού ΛΕΩΝ και, παράλληλα, ως Διοικητής της 3ης Μοίρας Αντιτορπιλικών (1977, Αντιπλοίαρχος/Πλοίαρχος) και του αντιτορπιλικού ΒΕΛΟΣ (1977-1978, Πλοίαρχος).

Στη συνέχεια, διατέλεσε Διοικητής Ναρκοπολέμου (1981-1982, Πλοίαρχος), Διευθυντής του Β' Κλάδου του ΓΕΝ (1982- 1984, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος), Διοικητής Ναυτικής Εκπαίδευσης (1984-1986, Υποναύαρχος), Αρχηγός Στόλου (1986, Αντιναύαρχος) και, τέλος, Αρχηγός ΓΕΝ και COMEDEAST (1986-1989, Αντιναύαρχος).

Επίσης, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε στο Επιτελείο της 1ης Διοίκησης Πλοίων Αποβάσεως, τη Ναυτική Διοίκηση Νοτίου Αιγαίου, τη Ναυτική Διοίκηση Ιονίου, το ναύσταθμο Σαλαμίνας καθώς και σε επιτελείο NATO (MEDCENT, 1979-1980).

Στη διάρκεια της περιόδου 1967-1974, ανέπτυξε έντονη αντιδικτατορική δράση:
- μεταξύ 02.08.1969 και 03.09.1969, συνελήφθη και κρατήθηκε στο ΕΑΤ/ΕΣΑ για τη συμμετοχή του στην Οργάνωση «Φιλική Εταιρεία» και, αμέσως μετά, τέθηκε σε απομόνωση σε ξενοδοχείο της Δροσιάς μέχρι τις 21 Απριλίου 1970 και, στη συνέχεια εκτοπίστηκε στη Σαμοθράκη έως τις 08.04.1971,
- μεταξύ 23.09.1971 και 14.07.1972, κρατήθηκε στις φυλακές Κορυδαλλού για τη συμμετοχή του στην οργάνωση Ελεύθεροι Έλληνες, και
- στις 21.05.1973, συνελήφθη και πάλι για τη συμμετοχή του στην οργάνωση «Αντιδικτατορική Νεολαία-ΕΑΝ» και καταδικάστηκε σε 2 % έτη φυλάκισης για συμμορία κατ'εξακολούθησιν κ.λπ. και αποφυλακίστηκε στις 21.08.1973 με την αμνηστία.

Μετά την αποστρατεία του, χρημάτισε Διευθυντής της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών (1993-1996).
 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ VIDEOS

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

Δείτε όλους τους Διαγωνισμούς