Θεοδωρουλάκης, Γεώργιος

του Θεοδώρου (Α.Μ. 1245)

Ρέθυμνο, 02.06.1945-

Εισήλθε στη Σ.Ν.Δ. στις 20.09.1963 και αποφοίτησε στις 18.09.1967 ως μάχιμος Σημαιοφόρος. Προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 30.09.1970, σε Υποπλοίαρχο στις 30.09.1974, σε Πλωτάρχη στις 28.09.1979, σε Αντιπλοίαρχο στις 04.10.1983, σε Πλοίαρχο στις 17.05.1990, σε Αρχιπλοίαρχο στις 08.03.1994, σε Υποναύαρχο στις 04.03.1997 και σε Αντιναύαρχο στις 18.02.1999. Στις 02.03.2001, αποστρατεύθηκε με αίτησή του ως Ναύαρχος ε.α. και, παράλληλα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Επίτιμου Αρχηγού του ΓΕΝ.

Φοίτησε στη Σχολή Υποβρυχίων (1969, 1974-1975 και 1978) και τη Ναυτική Σχολή Πολέμου (191982) και εκπαιδεύθηκε στη Γαλλία και την Ολλανδία στις συσκευές των υποβρυχίων τύπου ΠΟΣΕΙΔΩΝ (1978). Έλαβε Πτυχίο Εξειδίκευσης Κυβερνήτη Υποβρυχίων.

Υπηρέτησε σε πλοία επιφάνειας και υποβρύχια, καθώς και σε επιτελικές και διοικητικές θέσεις.

Διατέλεσε Κυβερνήτης των υποβρυχίων ΝΗΡΕΥΣ (1978-1979, Υποπλοίαρχος) και ΠΟΝΤΟΣ (1980-1982, Πλωτάρχης), το οποίο παρέλαβε στο Κίελο της Γερμανίας, Διευθυντής Σπουδών της Σ.Ν.Δ. (1983-1985, Αντιπλοίαρχος) και Κυβερνήτης του αντιτορπιλικού ΜΙΑΟΥΛΗΣ (1989-1990, Αντιπλοίαρχος). Επίσης, διατέλεσε Διοικητής του Ναυτικού Κλιμακίου Κιέλου (1990-1993, Αντιπλοίαρχος/Πλοίαρχος)

Στη συνέχεια, διατέλεσε Διοικητής Υποβρυχίων (1993-1994, Πλοίαρχος/Αρχιπλοίαρχος), Διευθυντής του Α' Κλάδου του ΓΕΝ και Επιτελάρχης COMEDEAST (1994-1997, Αρχιπλοίαρχος) και του Α' Κλάδου του ΓΕΕΘΑ (1997-1998, Υποναύαρχος), Υπαρχηγός του ΓΕΝ (1998- 1999, Υποναύαρχος), Αρχηγός Στόλου (1999- 2001, Αντιναύαρχος) και Αρχηγός του ΓΕΝ (2001-2202, Αντιναύαρχος).

Επίσης, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε στο Επιτελείο της Διοίκησης Υποβρυχίων, τη Σ.Ν.Δ. και το ΓΕΝ.

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ