Κ/Φ ΝΑΥΜΑΧΟΣ (Ρ 19)

Κ/Φ ΝΑΥΜΑΧΟΣ (Ρ 19)

  • Θυρεός
  • Χαρακτηριστικά
  • Ιστορικό
  • Διατελέσαντες Κυβερνήτες
  • Φωτογραφίες

  • ΘΥΡΕΟΣ Κ/Φ ΝΑΥΜΑΧΟΣ

    Κ/Φ ΝΑΥΜΑΧΟΣ (Ρ 19)


    Ο θυρεός της ΚΦ ΝΑΥΜΑΧΟΣ απεικονίζει παλαιό πλοίο του ιδίου τύπου με ιστία, πάνω στα οποία διασταυρώνονται σταυρός και ξίφος. Η παρασταση συμβολίζει τον υπέρ «Πίστεως και Πατρίδος» αγώνα των πληρωμάτων των πλοίων, που έλαβαν μέρος στην Επανάσταση του 1821.
     

  • ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΛΟΙΟΥ


    Μέγιστο μήκος: 54,75 μ
    Μέγιστο πλάτος: 10,50 μ
    Μέγιστο βύθισμα: 3,4 μ
    Εκτόπισμα: 516 τόνοι
    Μέγιστη ταχύτητα: 23,7 κόμβοι
    Μέγιστη ακτίνα ενεργείας: 2800 ν.μ.
    Ενδιαιτήσεις: 67 άτομα
    Κύριες Μηχανές: Δύο ΜΤ U 12 V POWER 2 X 5000 hp KW
    Γεννήτριες ισχύος: Τρείς DEMP / MAN , με ισχύ 3 X 184 KW
    RHIB : Μία Barracuda 4,3 μ, με 25 ΗΡ και μια Mostro 6,2 μ, με 90 HP

    ΟΠΛΙΣΜΟΣ


    1 OTOMELARA 76 / 62 ( 3'' )
    1 BOFORS 40/70
    2 RHEIMENTALL 20mm
    ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ
    Ρ/Ε ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ DECCA
    Ρ / Ε ΕΡΕΥΝΗΣ TRITON
    Ρ / Ε ΣΔΒ ORION 10 XP
    ΣΔΒ ΝΑ-21 Mod 0
    ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
    ESM / DR 2000 - ARIAL S1
    CHAFFS / WEGMAN I,J ΚΑΙ IR
    ΤΑΚΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
    ΤΑΚΤΙΚΗ ΚΟΝΣΟΛΑ SELESCAN 1024/ B MMG

    ΠΛΗΡΩΜΑ


    Αξιωματικοί: 7
    Υπαξιωματικοί: 45
    Άνδρες Ειδικών Δυνάμεων: 15

  • ΙΣΤΟΡΙΚΟ

    Η Κ/Φ ΝΑΥΜΑΧΟΣ είναι το δεύτερο πολεμικό πλοίο στην ιστορία του Π.Ν.που φέρει την ονομασία αυτή που προέρχεται από την σύνθεση των λέξεων «ναύς» (πλοίο) και «μαχητής» και υποδηλώνει τον πολεμιστή/μαχητή που διεξάγει τον κατά θάλασσα αγώνα επί πολεμικών πλοίων.
    Το πρώτο πλοίο που έφερε την ονομασία ΝΑΥΜΑΧΟΣ ναυπηγήθηκε στα ναυπηγεία του Καναδά «Canada - Redferm Construction Co Ltd, Torondo» Ήταν ένα από τα 5 πρώην βρετανικά Ναρκαλιευτικά ανοιχτής θαλάσσης τύπου « ALGERINE » πρώην « HMS LIGHT FOOT » (M-64). Ομοίου τύπου ήταν τα πλοία «ΑΡΜΑΤΩΛΟΣ», «ΜΑΧΗΤΗΣ», «ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ» και «ΠΥΡΠΟΛΙΤΗΣ». Στις 07 Αυγούστου 1947 έγινε η ύψωση της ελληνικής σημαίας στον Ναύσταθμο Σαλαμίνας με πρώτο Κυβερνήτη τον Πλωτάρχη Ν. Αθανασιάδη Π.Ν.. Χρησιμοποιήθηκε, στην αρχή, σαν περιπολικό και στην συνέχεια συμμετείχε στις επιχειρήσεις του εμφυλίου. Αργότερα χρησιμοποιήθηκε σαν βοηθητικό, κυρίως σαν «ΕΥΚΑΙΡΙΑ». Παροπλίσθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 1973.
    Η σύγχρονη Κ/Φ ΝΑΥΜΑΧΟΣ είναι το δεύτερο εκ των δύο Κ/Φ τύπου OSPREY 55 (ΑΡΜΑΤΩΛΟΣ-ΝΑΥΜΑΧΟΣ) τα οποία κατασκευάσθηκαν/ ναυπηγήθηκαν υπό των Ελληνικών Ναυπηγείων Σκαραμαγκά Α.Ε.(Ε.Ν.Α.Ε.) κατόπιν συμβάσεως με το ΠΝ. Η ναυπήγηση του σκάφους έγινε στις εγκαταστάσεις των Ε.Ν.Α.Ε. σύμφωνα με τα σχέδια της Δανέζικης εταιρείας DANYARD γιά τα Πλοία Ανοικτής Θαλάσσης (ΠΑΘ), κλάσεως OSPREY 55 (Offshore Vessel Patrol OVP). Η καθέλκυση του πλοίου έγινε το Μάρτιο του 1990. Ανάδοχος του πλοίου ήταν η Κα Β. Σίδα, νυν απόστρατος του ΠΝ. Την εποχή της καθελκύσεως έφερε τον βαθμό της Πλοιάρχου (Ν) Π.Ν. και υπηρετούσε στην Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής ως Διοικητής. Το πλοίο παραλήφθηκε από το Π.Ν. την 27 Ιουλίου 1990 με πρώτο Κυβερνήτη τον Πλωτάρχη Δ.Λαϊνά ΠΝ.
    Το πλοίο,από την ημερομηνία παραλαβής του έως την 31 Οκτωβρίου 2002, υπαγόταν στην Διοίκηση Ταχέων Σκαφών (Δ.Τ.Σ.). Από την 1 Νοεμβρίου 2002,με την σύσταση της νέας Διοίκησης Κανονιοφόρων (Δ.Κ/Φ), άλλαξε και η διοικητική του υπαγωγή και έκτοτε υπάγεται στην εν λόγω Διοίκηση. 

  • Α/Α ΒΑΘΜΟΣ / ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΠΕΡΙΟΔΟΣ
    1 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Δ. ΛΑΙΝΑΣ ΠΝ 27/07/1990 ΕΩΣ 05/01/1992
    2 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ε. ΠΑΤΑΠΗΣ ΠΝ 05/01/1992 ΕΩΣ 28/12/1992
    3 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Α. ΠΑΛΑΣΚΑΣ ΠΝ 28/12/1992 ΕΩΣ 27/12/1993
    4 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Χ. ΑΡΙΦΗΣ ΠΝ 27/12/1993 ΕΩΣ 29/12/1994
    5 ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Κ. ΒΑΡΒΑΡΕΣΟΣ ΠΝ 29/12/1994 ΕΩΣ 31/03/1995
    6 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Κ. ΒΑΡΒΑΡΕΣΟΣ ΠΝ 31/03/1995 ΕΩΣ 05/06/1997
    7 ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Γ. ΓΑΤΖΟΥΝΗΣ ΠΝ 05/06/1997 ΕΩΣ 24/07/1997
    8 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Γ. ΓΑΤΖΟΥΝΗΣ ΠΝ 24/07/1997 ΕΩΣ 14/06/1999
    9 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Δ. ΜΗΛΙΟΣ ΠΝ 14/06/1999 ΕΩΣ 06/03/2001
    10 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Β. ΑΝΑΔΙΩΤΗΣ ΠΝ 07/03/2001 ΕΩΣ 07/12/2001
    11 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Α. ΜΠΟΓΙΑΝΝΟΣ ΠΝ 07/12/2001 ΕΩΣ 03/01/2003
    12 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Σ. ΡΙΖΑΚΟΣ ΠΝ 03/01/2003 ΕΩΣ 30/01/2004
    13 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Η. ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ ΠΝ 30/01/2004 ΕΩΣ 04/02/2005
    14 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Γ. ΑΓΓΟΥΡΑΣ ΠΝ 04/02/2005 ΕΩΣ 22/06/2005
    15 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ι. ΠΟΛΛΑΤΟΣ ΠΝ 23/06/2005 ΕΩΣ 08/06/2006
    16 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Λ. ΚΟΤΡΩΤΣΟΣ ΠΝ 09/06/2006 ΕΩΣ 13/09/2007
    17 ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Θ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΝ 14/09/2007 ΕΩΣ 19/03/2008
    18 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Θ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΝ 20/03/2008 ΕΩΣ 19/08/2009
    19 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Θ. ΡΑΦΑΗΛΙΔΗΣ ΠΝ 20/08/2009 ΕΩΣ 09/08/2010
    20 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Γ. ΖΑΧΑΡΑΚΟΣ ΠΝ 10/08/2010 ΕΩΣ 29/07/2011
    21 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ν. ΔΟΜΟΥΧΤΣΙΔΗΣ ΠΝ 29/07/2011 ΕΩΣ 17/09/2012
    22 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Δ. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΠΝ 17/09/2012 ΕΩΣ 31/01/2014
    23 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ν. ΣΑΡΤΖΗΣ ΠΝ 31/01/2014 ΕΩΣ 05/02/2015
    24 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Ι.Σ. ΝΕΡΑΚΗΣ ΠΝ 05/02/2015 ΕΩΣ 02/03/2016
    25 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Κ. ΜΑΣΟΥΡΑΣ ΠΝ 02/03/2016 ΕΩΣ 26/01/2017
    26 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Φ. ΚΟΥΜΑΝΑΚΟΣ ΠΝ 26/01/2017 ΕΩΣ 18/01/2018
    27 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Χ. ΣΠΑΗΣ ΠΝ 18/01/2018 ΕΩΣ ..................
  • Naumaxos
    P 19
    Κ/Φ ΝΑΥΜΑΧΟΣ (Ρ 19)

  1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  2. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ